Trendy v interiérovém designu pro rok 2021

Každý rok s sebou přináší barvy, vzory a dekory, které jsou aktuálně trendy. Nejinak tomu bude i v roce 2021.

Minimalismus

Bydlení v roce 2021 se ponese mimo jiné i v duchu minimalismu. Vlastní mu zůstává stylová čistota a jednoduchost, což je patrné například v bezúchytkovém řešení kuchyňských skříněk či důmyslném ukrytí elektrických zásuvek.

Dočkáme se v hojné míře především uplatnění přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen. Chybu ale neuděláte ani za předpokladu, že do svého bydlení začleníte sklo.

Jistým způsobem můžeme minimalismus považovat i za trend, ale lze též říci, že takovéto řešení je velmi nadčasové. Minimalistický interiér je možno snadno oživit výraznějšími doplňky a s malou obměnou tak můžeme získat i trendy interiér pro roky následující a vyladit jej například pokaždé do jiných barev, jež jsou aktuálně v kurzu.

Využití zeleně

Chcete-li reflektovat ryze aktuální pojetí moderních barev, vězte, že mezi oblíbenými tóny pro rok 2021 budou například odstíny zelené.

A to od svěží trávově zelené přes namodralý odstín, který připomíná tyrkysovou barvu moře, až po šedozelenou barvu. Tyto tóny působí uklidňujícím dojmem a přinesou do každého bydlení část přírody. Ti odvážnější mohou zvolit i limetkově zelenou.

Do našich příbytků se v roce 2021 dostane i živá zeleň. Dříve narození si pamatují zaprášené fíkusy nebo impozantní monstery z veřejných budov. V 90. letech se proto mohlo zdát, že náhle veškerá zeleň zkrátka není IN. Nadcházející rok však přesvědčuje, že pokojové rostliny jako vystřižené ze 70. a 80. let minulého století jsou v plné kráse zpět.

Rustikální prvky

Dáváte-li přednost útulnému pojetí, vyzkoušejte začlenění rustikálních prvků. Skvěle se tento trend uplatní zejména v těch bytech, kde už nějaký svébytný prvek existuje, například odhalené trámy. Podobný styl však dává dostatek prostoru pro kreativitu.

Efektně lze smíchat staré kusy s novými. Přednost dostávají všechny předměty, na kterých se do určité míry podepsal „zub času“ a nevypadají na pohled úplně dokonale. Ideální jsou nákupy z bazarů nebo zachráněné kousky z půdy. Klíčem je vybrat si takové prvky, které mají „duši“ a něco pro svého majitele znamenají. Zmodernizovat celek můžete přidáním luxusních textilií a výrazného osvětlení.

Návrat Arts and Crafts

Silně taktéž interiérovým designem rezonuje oživení Hnutí uměleckých řemesel čili Arts and Crafts. To si kladlo za cíl vrátit prestiž ruční řemeslné práci a stálo v přímém protikladu s vysoce jednoduchým pojetím průmyslově zpracovaných výrobků.

Mínění, že hodnotu ručně vyráběných předmětů dokáže ocenit i současný příjemce, se otiskuje i v tomto trendu, který v poslední době doslova nabírá na obrátkách a řada lidí ho touží přenést i do svého domova.

Barevně staví Art and Crafts především na zelené, hnědé a žluté, primárně na teplejších odstínech. Starožitný masivní nábytek, zpravidla z tmavého dřeva a ručně vyřezávaný, případně ručně tkaný vlněný koberec jsou ty pravé ceněné předměty, které se do tohoto stylu hodí. V čase navíc nabudou na hodnotě, ocení je tak i generace po vás.

Typickým atributem takto koncipovaných interiérů jsou taktéž dřevěné obklady a mnoho látek, zejména těžký samet a brokát, nechybí ani ozdoby v podobě četných střapců.

Cottagecore

V náročném roce 2020 se obracíme stále intenzivněji k přírodě. Patrno je to i z nového proudu s názvem cottagecore, který se objevil poprvé v roce 2010 a významně ovlivnil i interiérový design.

Jedná se o styl, který klade důraz na domov, pohodlí a pocit útulna. V době, kdy celý svět pod vlivem koronavirové pandemie prochází doslova turbulencemi, dokáže cottagecore vyvolat příjemné pocity a domov se tak stává místem, kde nejsme ohroženi stresem.

Tento styl oslavuje krásu venkova, do určité míry se vrací do minulosti, klade důraz na rodinu a nepřehání to s moderními technologickými vymoženostmi. Přednost dává tlumené barevné paletě. Smísit jej s dotekem luxusu je možné, stačí využít například zlacené příbory.

Závan tropů

Možnosti cestování byly v současném roce značně omezené. Naštěstí si můžeme závan exotiky vnést rovnou do našich domovů.

Trend inspirovaný vzdálenými končinami svou estetiku našel především na Havaji. Vychází tak především z klasického květinového designu, hojně se objevuje i motiv velkých listů, který evokuje palmy.

Ten je pak doplněn pestrou barevnou paletou, která připomíná právě krajinu exotických ostrovů. Nezapomíná například ani na temně růžovou a sytě fialovou, které vyvolávají vzpomínky na romantický západ slunce prožitý na pláži.

Z materiálů vládne především bambus i doplňky z přírodního dřeva. Z každého domova tento styl vykouzlí útulné a klidné místo jako stvořené pro relaxaci.

Nezávazná poptávka

Rádi s vámi probereme vaše představy o nové kuchyni, nábytku nebo interiéru.

Dozvědět se Více