Vyhněte se čtyřem častým chybám při rekonstrukci bytu

Při rekonstrukci se majitelé nemovitosti z neznalosti a nevědomosti dopouštějí řady chyb, kterých později litují. Jakmile se jednou rozhodnete provést jakoukoli změnu ve vašem bytě nebo domě, pečlivě se zamyslete a zohledněte všechny aspekty, abyste předešli zbytečným chybám, na které jste na začátku ani nepomysleli. 

Jaké jsou ty nejčastější?

Neuvažujete do budoucna

Mnozí majitelé si neuvědomují, že rekonstrukce není jen na pár let. Absolutně neřeší delší časový horizont a nepracují s myšlenkou, že rekonstruovaný byt či dům bude sloužit i desítky let.

Opravdu pro vás bude vana stejně praktická i tehdy, až budete v pokročilém věku omezeně pohybliví? Zvládnete se pohybovat po koupelně, kterou si doslova zatarasíte nábytkem?

Uvažujte o tom, že rekonstruovaný byt musí dobře sloužit nejen současným požadavkům, ale i těm, které přijdou až časem. Myslete na to, že třeba ve zmiňované koupelně je nutné počítat nejméně 70 cm volného prostoru před umyvadlem.

Prostor musí zkrátka odpovídat počtu osob v domě a jejich potřebám. Vyhovovat by tedy měl i nárokům estetickým. Spolehnout se na nadčasové a elegantní pojetí má větší smysl než podlehnout módním výstřelkům, které se velmi rychle omrzí.

Příliš šetříte

Ve svých plánech buďte realističtí. Na pomoc si vezměte kalkulačku a spočítejte si, kolik vás bude celá rekonstrukce stát. Zahrnout musíte ceny materiálu, vlastního provedení, ale nezapomeňte například ani na položky, jako jsou likvidace odpadu či bourací práce.

Součástí rozpočtu by nutně měly být i drobné položky, jako jsou vypínače. Mnoho lidí je považuje za detaily, nicméně lišty či jiné takovéto doplňky se zpravidla kupují ve větším počtu. A to už obnáší vyšší částku, která hraje roli.

K základní kalkulaci je navíc na místě přidat cca 15 % navíc. Tato finanční rezerva poslouží pro nenadálé výdaje. Cenová kalkulace i podrobný projekt jsou nutné. Počítejte s tím, že se prakticky vždy objeví nenadálé vícepráce.

Myslete na to, že šetření není na místě. Levné materiály jsou zárukou kratší životnosti celého projektu. Pokusit se ušetřit můžete nakupováním v sezónních výprodejích nebo ve velkém množství.

Respektovat musíte i nadimenzování jednotlivých systémů výrobce. Pakliže tak výrobce ke své střešní krytině doporučuje drahé kotvicí systémy, má pro to důvod. Celek je pro použití takto certifikován, nahradit jednotlivé prvky levnějšími alternativami tedy nelze.

Pokud nemáte k dispozici finance na celou rekonstrukci, raději vše odložte a ještě šetřete. Postupná rekonstrukce je příliš náročná, prakticky budete bydlet na staveništi, čeká vás značné nepohodlí a neustálé uklízení. Jednotlivé kroky na sebe navíc nenavazují, což způsobí průtahy a rekonstrukce se naopak prodraží, ač se vám může zdát vydávat peníze postupně snesitelnější.

 

Chcete zvládnout rekonstrukci sami

V rámci úspor často napadne majitele nemovitosti logická úvaha: Ušetří tím, že rekonstrukci z větší části realizují svépomocí.

Zkušení řemeslníci však upozorňují na to, že vyplatit se vám podobné přemýšlení ve výsledku vůbec nemusí. Zvažte, zda v první řadě vůbec máte dostatek manuální zručnosti. Podmínkou pro zdárný výsledek jsou rovněž adekvátní technologické znalosti. Těmi je vybaven nejlépe ten, kdo se v oboru pohybuje dnes a denně.

Zkušený řemeslník rovněž má na rozdíl od amatéra přehled o moderních materiálech a technikách. Fakt, že cement používal váš pradědeček, neznamená, že podobný materiál obstojí i v podmínkách dnešních staveb.

Každodenní praxe se přirozeně projeví i na efektivitě práce. Zkušený řemeslník bude mít nové obklady hotové mnohem rychleji než někdo, kdo si je zvládl udělat před lety v koupelně.

Chybám se jako amatér pravděpodobně nevyhnete. Náprava vlastních chyb ale nutně povede k dalším časovým průtahům i k finančnímu vydání navíc. Je tak možné, že vaše původní představa o šetření bude zcela lichá.

Existují pak prvky, do kterých by laik prakticky neměl zasahovat, protože by to mohlo nejen ohrozit fatálním způsobem funkčnost nemovitosti, ale i bezpečnost osob. Zejména se jedná o rozvody, a to ať již vody, plynu či elektřiny.

Máte nereálná očekávání

Vysnili jste si kuchyňskou linku s moderním ostrůvkem. Jenže jste zároveň pyšnými majiteli malého panelákového bytu.

Prakticky v jakémkoli prostoru lze bydlet funkčně a pohodlně. Vždy však musíme pracovat s možnostmi, které máme. Tím, co se nám subjektivně líbí, bychom se měli pouze decentně inspirovat, nikoli dogmaticky řídit.

Není špatně panelákový byt zařídit v duchu útulného minimalismu, nezahlcovat jej věcmi a nesnažit se z něj vytvořit rustikální venkovskou chalupu, kde pro kořenky, kuchařky a jiné prvky prakticky není kam stoupnout.

Sami pro sebe byste tak měli nastolit realistická očekávání. Úplně se zkuste vyhnout přesvědčení, že i ostatní musejí nutně vědět, že vy víte, co je aktuálně v interiérovém designu trendy. U vás doma budete bydlet zase jen vy a je nutné, aby byl prostor praktický především pro vás. Násilná snaha o okouzlování návštěv je zcela zbytečná.

Vyplatí se i při rekonstrukci uchovat styl stávající nemovitosti. Jinak se efekt jakýchkoli renovací do značné míry vytratí.

Nezávazná poptávka

Rádi s vámi probereme vaše představy o nové kuchyni, nábytku nebo interiéru.

Dozvědět se Více