Doba čtení: 10 minut
Když se pustíte do rekonstrukce nemovitosti, záhy se určitě setkáte s pojmem interiérový design. Co to je, proč byste mu měli věnovat pozornost, proč k rekonstrukci přizvat interiérového designéra a co od spolupráce čekat? Na všechny tyto otázky si odpovíme v článku.
Interiérový design se zabývá vytvářením a navrhováním prostorů v interiéru budov. Jeho název odkazuje k tomu, že má na svědomí estetickou a uměleckou stránku interiéru, ale jeho důležitou úlohou je i funkčnost, praktičnost a pohodlí pro uživatele daného interiéru. Interiérový design je významným prvkem architektury a může mít výrazný vliv na to, jak se lidé v prostoru cítí a jak se v něm pohybují.
Interiérový design kromě obytných domů a bytů využijete i v kancelářských prostorách, restauracích, hotelích nebo veřejných budovách.
Důvodů, proč nepodcenit interiérový design při rekonstrukci bytu nebo domu, je několik:
Interiérový design se zabývá rozložením nábytku, osvětlením, barvami a dalšími prvky, které mají vliv na to, jak se v prostoru pohybujete. Dobrý interiérový design může zlepšit funkčnost prostoru a usnadní nám každodenní činnosti.
Interiérový design vytváří prostory esteticky příjemné pro oči, ať už pomocí barev, textur, vzorů, světla nebo dalších prvků.
Pokud se rozhodnete prodat nebo pronajmout svoji nemovitosti, kvalitně navržený interiér může pomoci zvýšit její hodnotu.
Interiérový design má vliv na to, jak se v prostoru cítíte, zlepšuje vaši náladu a zdraví. Velký vliv má uspořádání jednotlivých prvků, jejich tvary, barvy a osvětlení.
Interiérový design umožňuje přizpůsobit si prostor podle vašich konkrétních potřeb a vkusu.
Interiérový designér či designérka vytváří a navrhuje prostory v interiéru budov, aby byly funkční, esteticky příjemné, pohodlné pro všechny uživatele a odpovídaly jejich potřebám a přání.
Bytový designér se zaměřuje specificky na bytové prostory, zatímco interiérový designér se může specializovat i na komerční prostory.
Pro vykonávání profese interiérového designéra není potřeba žádné specifické vzdělání, proto jsou mezi designéry velké rozdíly. Někteří se této profesi věnují po absolvování krátkodobého kurzu, jiní vystudovali obor design interiéru na střední nebo vysoké škole a většina designérů, se kterými spolupracuje SYMA Living, má vystudovanou dokonce architekturu.
Pokud chcete, aby vám designér „jen“ navrhl a vybral nábytek a dekorace v jednotlivých místnostech, nemusíte na jeho vzdělání hledět a záleží spíše, jak se trefí do vašeho vkusu. Zpravidla ale designér pracuje s celým interiérem, nezřídka mění jeho dispozice nebo zadává stavební úpravy či úpravy rozvodů. V takovém případě si ověřte, jestli pro takové zásahy má potřebnou kvalifikaci a dostatek zkušeností.
Designér se nejprve seznámí s vašimi potřebami a posoudí stávající stav prostoru. Poté navrhne koncept, který zahrnuje rozložení jednotlivých místností, rozložení nábytku, barvy, textury, osvětlení, umístění dekorací a další prvky interiéru. Designér musí zohlednit jak estetické hledisko, tak i funkčnost prostoru, například požadavky na úložné prostory nebo ergonomické požadavky na pracovní prostředí jednotlivých členů domácnosti.
V další fázi designér spolupracuje s řemeslníky a dodavateli a zajišťuje správnou realizaci projektu. Může vám také pomoci s nákupem nábytku, dekorací a dalších prvků, aby vše bylo k dispozici ve správném pořadí a ladilo spolu.
Na závěr dohlédne, že jsou splněny všechny vaše požadavky a přání, a ujistí se, že jste spokojeni s konečným výsledkem.
Interiérový designér má zkušenosti s navrhováním a uspořádáním prostorů, takže dokáže vidět potenciál vašeho domova a navrhnout nejlepší řešení. Má odborné znalosti o materiálech, barvách, texturách a osvětlení a umí vytvořit profesionálně vypadající a optimálně využitý prostor.
Navrhování interiéru může být časově náročné. Interiérový designér vám pomůže ušetřit čas a energii tím, že se postará o výběr vhodných materiálů, nábytku a dekorací a koordinuje celý proces od začátku do konce.
Při větších projektech vám designér může ušetřit i peníze, protože díky svým kontaktům sežene vhodné řemeslníky za rozumnou cenu, dokáže zařídit slevu na materiály a hlavně ví, do čeho se vyplatí investovat a co naopak budou vyhozené peníze. Navíc se nestane, že byste si v obchodě nadšeně koupili novou skříň nebo křeslo a doma zjistili, že se vám do pokoje nevejde nebo vlastně příliš nehodí.
Interiérový designér dokáže navrhnout optimální rozložení nábytku, aby byl prostor plně využitý a maximalizovala se jeho funkčnost.
Designér pracuje s profesionálními řemeslníky a dodavateli, aby zajistil vysokou kvalitu práce a projekt byl dokončený včas v rámci stanoveného rozpočtu.
Designér spolu s vámi vytváří prostor, který odpovídá vašim potřebám a přáním a odráží vaši osobnost a styl. To znamená, že výsledný prostor bude naprosto jedinečný a plně přizpůsobený právě vám.
Výběr designéra ke spolupráci je důležitým rozhodnutím, které ovlivní celkovou kvalitu a výsledky vašeho projektu a tím i vaši spokojenost. Co byste měli při výběru interiérového designéra zvážit?
Ověřte si zkušenosti a portfolio vašeho potenciálního designéra. Najděte recenze a reference od jeho dřívějších klientů a zkontrolujte jeho pracovní zkušenosti v oboru.
Interiéroví designéři se zpravidla specializují na různé oblasti, například bytové nebo komerční prostory, a každý má svůj rukopis. Ujasněte si své potřeby a zvolte designéra, který se věnuje rekonstrukci bytových prostor a jehož styl se vám líbí.
Dobrá komunikace je pro úspěšnou spolupráci s interiérovým designérem klíčová. Při výběru designéra sledujte i jeho styl komunikace, zda naslouchá vašim názorům a požadavkům a jestli si lidsky sednete.
Zkontrolujte ceník služeb, abyste měli jistotu, že se vejdete do svého rozpočtu. Na začátku jasně řekněte svému designérovi svá očekávání ohledně celkových nákladů a zda vám může nabídnout určitou flexibilitu.
Interiérový design se neustále vyvíjí a mění, proto je důležité, aby váš designér měl znalosti aktuálních trendů a byl schopný vytvořit moderní a funkční interiér. Zároveň by ale neměl trendům podléhat, vždy by na prvním místě měla zůstat funkčnost a vaše osobní stylové preference.
Designér musí mít volné kapacity v době, kdy se do rekonstrukce chcete pustit. Ujasněte si navzájem své časové možnosti a případná omezení, aby se rekonstrukce zbytečně neprotahovala.
Na začátku spolupráce položte interiérovému designérovi několik klíčových otázek, abyste si byli jisti, že máte jasnou představu o průběhu projektu a co od něj čekat.
Zeptejte se na celkový plán prací, abyste přesně věděli, jak dlouho bude projekt trvat, jak se budou řešit jednotlivé etapy a co se kdy očekává od vás. Jak máte byt nebo dům nachystat před rekonstrukcí? Jaké věci tam můžou zůstat? Můžete tam během rekonstrukce bydlet, případně na jakou nezbytnou dobu se máte vystěhovat? Kdy bude potřeba vaše součinnost?
Zjistěte, jaké podobné projekty už má za sebou a jak by přistoupil k řešení vašich specifických požadavků. Zkontrolujte reference a recenze od jeho dřívějších klientů, abyste získali lepší představu o jeho práci a spokojenosti jeho klientů.
Ujistěte se, že víte, kolik vás služby designéra budou stát a jaké budou celkové náklady na rekonstrukci. Zeptejte se, kdy a jakým způsobem si bude designér své služby účtovat. Zajímejte se i o to, jak budou vypořádány případné změny v rozpočtu nebo plánu projektu a jak se budou řešit nejasnosti.
Ověřte si, jak spolu budete komunikovat během projektu a jaké jsou možnosti průběžných nebo dodatečných úprav, abyste měli možnost v případě potřeby ještě ovlivňovat výsledek.
Ať už máte jasnou představu o tom, jak by měl váš vysněný domov vypadat, nebo zatím vůbec netušíte, interiéroví návrháři a architekti vám navrhnou interiér na míru, přesně tak, aby se vám dobře bydlelo.
Na našem webu můžete také zavítat do naší nové sekce ,,Naši Architekti“, kde najdete ty, s nimiž rádi a často spolupracujeme. Spolupráci navazujeme s naprostými profesionály architektonických oborů. Nezaleknou se žádného interiéru, poradí si i s atypickým prostorem nebo nevšedními požadavky.